Skip to main content
Department of English

Prizes & Scholarships - 2009 Winners


Essay winner

2009 Achievement Awards

Erin Philbrick (left) and Jaime Cucco (right) with Department Chair Stephen Barber after receiving the URI President's Award and the English Department Award for Excellence, respectively.

Not pictured: Nicholas Morrow and Oaxaca Schroeder, who also received the English Department Award for Excellence.


2009 Rumowicz Maritime Essay Contest Winners

Professors Matt Frankel and Marty Rojas present
Patrick L. Padillia (top left), Shannon Marks
(above) and Brian Klotz (left) with awards in
the Rumowicz Maritime Essay Contest.

Not pictured:
Nicholas Perry who received 3rd place.

2009 Contest Award Recipients

Essay winner

From left to right: Julia Ramsey, Laura Tetrault, Cathryn Molloy, Sarah Maitland, Shannon Marks, Benjamin Hagen, Patricia Weisenseel, Andrew Ploeg, Stephanie Brown, Annie Schapira, Maximillian Orsini, Brian Klotz, Kelsey Williamson.

Not Pictured: Elizabeth Nahod, Jennifer Nicole Sullivan, Sarah Payne, Patrick L. Padillia, Nicholas Perry.


2009 Contest Award Recipients

Recipient Award
Stephanie Brown 3rd place Nancy Potter Short Story Contest
Benjamin Hagen 1st place Critical Essay Contest (Graduate Division)
Brian Klotz 1st place Nancy Potter Short Story Contest, 2nd place Critical Essay Contest,
3rd place Rumowicz Maritime Essay Contest
Sarah Maitland 3rd place Critical Essay Contest (Graduate Division)
Shannon Marks 2nd place Rumowicz Maritime Essay Contest,
3rd place Academy of American Poets Contest
Cathryn Molloy 1st place Creative Non-Fiction Contest (Graduate Division)
Elizabeth Nahod 3rd place Creative Non-Fiction Contest
Maximillian Orsini 1st place Academy of American Poets Contest
Patrick L. Padillia 1st place Rumowicz Maritime Essay Contest
Sarah Payne 1st place Critical Essay Contest
Nicholas Perry 3rd place Rumowicz Maritime Essay Contest
Andrew Ploeg 2nd place Critical Essay Contest (Graduate Division)
Philip Primeau 2nd place Nancy Potter Short Story Contest
Julia Ramsey 1st place Academy of American Poets Contest
Annie Schapira 2nd place Creative Non-Fiction Contest
Jennifer Nicole Sullivan 2nd place Creative Non-Fiction Contest (Graduate Division)
Laura Tetreault 2nd place Academy of American Poets Contest
Patricia Weisenseel 2nd place Critical Essay Contest (Graduate Division)
Kelsey Williamson 1st place Creative Non-Fiction Contest