Skip to main content
Black Scholar Awards

Black Scholar Awards Program

Past Award Recipients

 

William Gould Award for All-Around Outstanding Achievement

 

2012 Mecca Smith 2011 Danielle Henderson 2010 Brandon F. Brown
2009 Gessie E. Belizaire 2008 Christian Apollon
Kalyanna Champlain
2007 Jenell B. Yates
2006 Nimota A. Solola 2005 Pascale Delaunay 2004 Naomi S. Gobern
2003 Reza Clifton
Cynthia Prudence
2002 Marvens LaPorte
Monica Tavares
2001 Patricia Dos Santos
2000 Chantale M. Edouard 1999 Danielle Leigh Hill 1998 Darran Anthony Simon

 

Arthur L. Hardge Award for All-Around Outstanding Community Service

 

    2013 Phyllis Dolcy    
2012 Gafar Odufuye 2011 Ashley D. Smith 2010 Wayne James Montague, Jr.
2009 Ahyieh Mansue 2008 Aleah Bagwell Moreino
2007 Sharon L. Isom
2006 Nicole Austin 2005 Raydeana Roderick 2004 Andrea D. Hepburn
2003 Alberto DaCruz
Shaquila Hazard
2002 Barry O’Connor 2001 Ana P. Semedo
2000 Azikiwe Husband 1999 Marc Hardge 1998 Solomon Comissong

 

Martin Luther King, Jr. Award for Outstanding Leadership & Contribution to the University Community

 

    2013 Bruno Bisola    
2012 Maria L. Beltre 2011 Stephen Larbi 2010 Douglas Tondreau
2009 Sheena Gonsalves 2008 Asad Akinfolarin
Michonne Gamble Rivers
2007 Chris Washington
2006 Brian A. Monteiro 2005 Emily M. Hall 2004 Paulo M. Cruz
Thelma Yaniza Titus
Benjamin Wesley
2003 Shawalewa Brown 2002 Laura Santos 2001 Igor S. Garcia
2000 Alissa P. Carroccino 1999 Ibrahim Abdul-Matin 1998 Ebony-Anne Smith

 

Harvey Robert Turner Award for Outstanding Service to the University of Rhode Island Black Community

 

    2013 Komlan Soe    
2012 Stephane Andrade 2011 Marquis Jones 2010 Richlieu A. Norris
2009 Brandy O. Derogene 2008 Matthew Lewis
Maye E. Osborne
2007 Iziarah Roberts
2006 Aaron M. E. Gardner 2005 Candace Ranglin 2004 Claudette M. Bannerman
2003 Dorien Agyapon 2002 John C. Cruz 2001 Marlon J. Mussington
2000 Jonathan L. Lewis 1999 Winston Bedell 1998 Nepko Brown

 

David Edmonds Award for Outstanding Artistic and Creative Expression

 

2012 Antaeus K. Jefferson
2011 Albert B. Coelho
2010 Jason E. Smith
2007 Emily Bibb

 

Sojourner Truth Award for Scholarly Persistence and Dedication

 

2013 Annabell Tagoe 2011 Ruth Phillips 2010 Kathy Young
2009 Catalina Gomez 2008 David Bell
2007 Kristie Correia
2006 Caroline O. Freeman 2005 Alex Bien-Aime 2004 Teresa B. Evans
2003 Naomi Love 2002 Nicole Love 2001 Abner Correia
2000 Cal Vinson Whitfield 1999 Celise Craig 1998 Shirley Consuegra

 

Saint Clair Drake Award for Outstanding Scholarly Research

 

    2013 Ann Sam 2012 Justin Brown
2011 John P. Brito 2010 Omobola Onikoyi 2008 Tanzeem Ajmiri
Victor Gonzalez
Ryan Hughes
Sharon L. Isom
Delvin Johnson
Matthew Lewis
Jacquelyn Moreino
Albert Omijie
Elvis Soriano

Jackie Robinson and Althea Gibson Scholar-Athlete Awards

Robinson Awards

 

 

 

2012

Anthony Malhoit

2011 Willie V. McGinnis
2010
Lamonte Ulmer
Keith C. Cothran
2009 Jeffry C. Martins
Kahiem Seawright
Jason Francis
2008 Adrian Owen
William Daniels
2007 Darrell Harris
Laejon Brooks
2006 Robert E. Johnson, IV
Terrence Mack
Tyrese Sullivan
2005 Randy Brooks
Reuben Ray
2003 Lazare Adingono 2002 Brackston Poitier 2001 Andrew Wafula
Leroy Womack
2000 Silas Otniel Rodrigues Pinto 1999 Preston Murphy
Antonio Reynolds-Dean
1998 John Bennett
LaJhon Jones
Joshua King
Cuttino Mobley

Gibson Awards

 

    2012 Marissa Norman 2010 Kehinde Omisore
2009 Chinyere G. Okpara
Ashley Roberson
TyLynn Graham
2008 Whitney Hollis
Safiatu K. Mojidi
2006 Erin Aseli Fleming
2005 Pascale Delaunay 2004 Denise M. King 2003 Gina Rosen
2002 Yatar Kuyateh 2001 Zinobia Machanguana 1999 Martinique Alber

 

Saint Elmo Brady Award for Outstanding Achievement in Science

 

2013 Syrena Fernandes 2012 Nana Ama Ofei-Tenkorang 2011 Eugenio Fernandez, Jr.
2010 Omotola Ashorobi
Temiloluwa A. Kusemiju
Faith Tolulope Adewusi
2009 Martha Ofeibea-Tenkorang 2008 Daryl Mensah
2007 Lucelene Almeida 2006 Destiny Woodbury 2004 Demond M. Boseman

 


 

Noreen Coachman Award for Outstanding Achievement by an Older Student

 

    2013 Alethea Russell 2012 Mitzie Johnson
2011 Carlene Fiorito 2010 Joy Robinson 2009 Raphael Solawon
2008 Angela Lovegrove
2007 Frantz Medina 2006 Brandy O’Donnell
2004 Barbara J. Ellis 2003 Bryan Barros 2002 Maria L. Sampson

 


 

Estes Benson Award for Academic Achievement

 

    2013

Anthony Monroe

2013 Amanda Norman
2012

Jillian Marie Winfield

Rusbel Perez

2011

Danielle Henderson
Jean Aubourg

2010 Maxwell E. Edmonds
Jessica A. Adefusika
2009 Joseph Godfrey
Olubukola Babalola
2008 Frederick Arnett II
Cynthia Murray
2007 James G. Smart
Chris S. Washington
Amber L. Wells
2006 Kevin Delle Femine
Natasha L. Soares
2005 Adilson M. Ribeiro Millie N. White 2004 Sharina Niera Savage
Freddie Skipworth
2003 Cynthia Prudence
Claudio Rodrigues
Kimberly Starks
2002 Babatunde Ologun
Joyll Smith
2001 Kimberly Anderson
Michael Lyle
2000 Angelica Gomes
John Harris
Wennzdehl Powell
1999 Cheryl Anne Connor
Jose Barbosa
1998 Katrina Douglas
Troy Robinson

 

Tossie E. Taylor Jr. Community Spirit Award

 

    2013 George R. Spivey 2012 James Vincent
2011 Ibrahim Abdul-Matin 2010 David K. Kim 2009 Elizabeth H. Roberts
The Underground Railroad
2008 Nicky Sheats
2007 D. Crystal Byndloss 2006 Lisa Churchville
2005 Geraldine S. Hines 2004 Peter F. Hurst, Jr. 2003 Jimmie L. Davis, Jr.
2002 Ambrose Jearld 2001 Jack Reed 1999 Brothers United for Action

 

Uhuru Sasa Anniversary Award

 

1999 Uhuru Sasa

 

Distinguished Service Award

 

2009 Dr. Cynthia Hamilton
Former Director of the African and African-American Studies Program

 

ASBS President's Award

 

2000 Silas Otniel
Rodrigues Pinto
1999 Olajumoke O. Akinrolabu
Danielle Leigh Hill
1998 Darran Anthony Simon

 

Hamilton Scholars

 

2007 Titilayo C. Fakiyesi
Ruth Laurent
Jolene Octavius
2006 Jacqueline Moreino
Shantae Moreino
2005 Moses Siums

 

The Young Scholar's Award

 

2001 Dr. Christopher Hunter

 

Past Speakers

 

2013 George Spivey
Equity and Affirmative Action Officer for the Town of Falmouth, Massachusetts and the Falmouth Public Schools
2012 James Vincent
President, NAACP - Providence Branch
2011 Ibrahim Abdul-Matin, '99, B.A., M.P.A.
Policy Advisor for New York City Mayor’s Office
2010 Dr. David Kyuman Kim
Director, Center for the Comparative Study of Race and Ethnicity,
Connecticut College
2009 The Honorable Elizabeth H. Roberts
Lieutenant Governor, The State of Rhode Island and Providence Plantations
2008 Dr. Nicky Sheats
Director of Center for Urban Environment Thomas Edison State College
2007 Dr. D. Crystal Byndloss
Assistant Dean for Research Temple University
2006 Ms. Lisa Churchville
General Manager and CEO NBC-10, WJAR
2005 The Honorable Geraldine S. Hines
Associate Justice Massachusetts Superior Court
2004 Peter F. Hurst, Esquire
Chief-Executive-Officer and President Urban Financial Group/The Community’s Bank
2003 Dr. Jimmie L. Davis
MITRE, Incorporated
2002 Dr. Ambrose Jearld
National Oceanic and Atmospheric Administration
2001 The Honorable Jack Reed
United States Senate
2000 Dr. Robert Carothers
President, University of Rhode Island
1999 Dr. John H. McCray
Vice President of Student Affairs University of Rhode Island
1998 Dr. Harold D. Bibb
Associate Dean of Graduate School University of Rhode Island

past award ceremonies

 


2013

Cover  |   Photos

Webcast  |   Program

Poster


2012

Cover  |   Photos

Webcast  |   Program


2011

 

Program   |   Photos

Webcast   |   News Article

2010

Program   |   Slide Show

2009

Program   |   Photos

2008

Program   |   Photos

2007
(10th Anniversary)

Program   |   Photos
Slide Show (PPt)  |  Slide Show (PDF)
News Article

2006

Program