Skip to main content
Scenes from Faculty Senate

University of Rhode Island Faculty Senate

Faculty Senate Committee Appointments 2011-2012

Senators are identified by an asterisk (*)

STANDING COMMITTEES

ACADEMIC STANDARDS AND CALENDAR (AS&C)

*Nancy Eaton, MTH, (12)

Blaire Gagnon, TMD, (13)

*Mark Conley, MUS, (13)

Kim Hensley-Owens, WRT, (12)

Ian Reyes, COM, (12)

Amanda Izenstark, LIB (13)

Vincent Rose, CHE, University Ombud, ex officio

John Humphrey, Enrollment Services, ex officio, Convener

Chip Yensan, Student Affairs, ex officio

Chris Caisse, Undergraduate student

Gabriel Lamoureaux, Undergraduate student

Graduate student

CONSTITUTION BY-LAWS AND UNIVERSITY MANUAL (CBUM)

Gordon Dash, CBA, (13)

Sandy Hicks, EDC, (13)

Mimi Keefe, LIB, (12)

*Louie Kirschenbaum, CHM (12)

Bruce Marti, MAF, (13)

Fritz Wenisch, PHL, (12), Chairperson

Sheila Black Grubman, ex officio

Undergraduate student

Undergraduate student

Graduate student

COUNCIL FOR RESEARCH (CFR)

Peter Alfonso Ex-Officio, Vice Provost for Research and Economic Development

Bryan Blissmer, Human Science and Services, (13) Faculty Senate appointee

Geoffrey Bothun, Engineering, (14), Provost’s appointee

Bongup Cho, Pharmacy, (13), Provost's appointee

Mary Kate DeMarco, ex officio, Director Sponsored Projects

Lee Ann Derita, Engineering Business Manager, (12), Provost’s appointee

Ruby Dholakia, Business Administration, (12), Vice President's appointee

*Kathleen T. Davis, Arts and Sciences, (12), Faculty Senate appointee

*Ginette Ferszt, Nursing  (13) Faculty Senate appointee

John King, Graduate School of Oceanography,  (14), Faculty Senate appointee

John Kirby, Dean, The Environment and Life Sciences, (13), Council of Deans' appointee

Karen M. Markin, ex officio, Director, Research Development

Margaret Ordonez, Human Science and Services, (13), Vice President's appointee

Anne Seitsinger, Human Science and Services, (12), Faculty Senate appointee

Zahir Shaikh, Pharmacy, (12), Provost's appointee            

Mark Wood, Arts and Sciences, (13), Faculty Senate appointee, Chair

*Sarina Wyant, University Libraries, (14), Faculty Senate appointee

Jacqueline Webb, The Environment and Life Sciences, (14), Vice President's appointee

Nasser Zawia, Ex-Officio, Dean of the Graduate School

Graduate Student Association appointee

Undergraduate student

 

HONORS PROGRAM AND VISITING SCHOLARS (HPVS)

Jose Amador, NRS, (13)

Richard McIntyre, ECN, Director, Honors Program, (12), Chair

*Sylvia Dorado, BUS, (14)

Edmund Lamagna, CSC, (12)

Mona Niedbala, LIB (13)

*Sherri Wills, FLM, (14)

Coordinator of Colloquium ex officio

Nicole Labate, Undergraduate student

Undergraduate student

Graduate student

 

LIBRARY

Administration:

Laura Beauvais, Vice Provost for Faculty Affairs

University Libraries:

[C] David Maslyn, Dean

Amanda Izenstark, Public Services

[C] Andree Rathemacher, Technical Services

College of Arts and Sciences:

[C] Gale Eaton, GSLIS, Chair

[C] Damon Rarick, Languages, IEP

[C] Pamela Warner, Art

College of Business Administration:

Nikhilesh Dholakia

College of Continuing Education:

Catherine DeCesare

College of the Environment and Life Sciences:

Peter August, Coastal Institute/CELS

College of Human Science and Services:

[C]Jerome Adams, Human Development & Family Studies

College of Pharmacy:

Bob Rodgers

Engineering/GSO Faculty:

[C] Christopher Roman, Oceanography

Talent Development:

Sharon Forleo

ITS:

Mary Fetherston

Helin Consortium:

Bob Aspri

Undergraduate Student:

Katherine Murphy

Graduate Student:

Stefanie Metko

[C] Member of core committee

TEACHING EFFECTIVENESS (TEC)

*David Byrd, EDC

Lori Ciccomascolo, KIN (13)

Laura Harper, HDF, (12)

Jim Kinnie, LIB, (13), Chair

Rita Marcoux, PHP, (12)

Judy Van Wyk, SOC (12)

Bette Erickson, Director of IDP, ex officio

David Porter, Information and Technology Services, ex officio

David Hayes, Director, Academic Enhancement Center ad hoc appointee

Undergraduate student 

Undergraduate student 

Graduate student

 

STANDING COMMITTEES ELECTED BY COLLEGE FACULTIES

 

CURRICULAR AFFAIRS COMMITTEE (CAC)

Arts and Sciences:  Peter Covino, ENG, (14)

Arts and Sciences:  Jill Doerner, SOC, (12)

Arts and Sciences: *Michael Honhart, HIS, (13)

Arts and Sciences: Norbert Mundorf, COM, (13), Chair

Business Administration: Kathryn Jervis, (14)

Engineering:  Bahram Nassersharif, MCE, (13)

Human Science and Services: Susan Brand, EDC (13)

Library: Mary MacDonald (13)

Nursing: Kara Misto, (14)

Pharmacy: Norma Owens, PHP, (13)

CELS: Cathy English, NFS, (14)

Provost's Representative: Laura Beauvais

ASFCCE Representative: Kathryn Quina

University College & Special Ac. Programs: Kristine Buss

Faculty Senate Coordinator: Sheila Black Grubman

UNIVERSITY COLLEGE AND GENERAL EDUCATION (UCGE)

Arts and Sciences: Adam Roth, COM, (14)

Arts and Sciences:  Walter von Reinhart, LAN, (13)

Arts and Sciences: Carolyn Betensky, ENG, (12)

Arts and Sciences: John Stevenson, PSY, (12)

Business Administration: Doug Creed, (12)

Engineering: *Valerie Maier-Speredelozzi, ISE, (12), Chair

Human Science and Services: Karen McCurdy, (14)

Library: Mona Niedbala (14)

Pharmacy: Celia MacDonnell, PHP, (13)

The Environment and Life Sciences: Carol Thornber, BIO (14)

Nursing: Mary Leveillee (14)

Provost's Representative: Laura Beauvais

ASFCCE Representative: Anne Hubbard

Student Affairs Representative: Melissa Boyd-Colvin

Dean of University College: Jayne Richmond

Sandy Hicks, ex officio

Peter Larsen, ex officio

Faculty Senate Coordinator: Sheila Black Grubman

Undergraduate student

Undergraduate student

STANDING SUBCOMMITTEES

 

UCGE SUBCOMMITTEE ON ASSESSMENT OF GENERAL EDUCATION

Sandy Hicks, EDC (UCGE)

Anne Hubbard, Coordinator of the BGS Program

*William Krieger, PHL

Damon Rarick, GER

Adam Roth, COM (UCGE)

John Stevenson, PSY (UCGE)  

 

FACULTY SENATE APPOINMENTS

 

UNIVERSITY OMBUD: Vincent Rose, CHE, emeritus, (13)

ADMINISTRATOR EVALUATION COORDINATOR: William Rosen, CHM, (13)

 

AD HOC COMMITTEES

 

JOINT AD HOC COMMITTEE ON ADVISING

Arts and Sciences: Sigrid Berka, LAN; Su Boatright, PSY; Matt Bodah, ECN;

*Lynn  Derbyshire, COM; Bill Euler, CHM; *Mike Honhart, HIS, Co-Chair

*Trish Morokoff , PSY; Earl Smith, Assistant Dean;  Martha Waitkun, COM

Business Administration: Peg Boyd, Assistant Dean; Kathryn Jervis, CBA

Continuing Education: Tammy Vargas Warner, Academic Advisor

Engineering: George Veyera, CVE, Associate Dean

Enrollment Services: Jack Humphrey, Senior Associate Director

Environment and Life Sciences: Kim Anderson, Assistant Dean; Ann Veeger, GEO, Associate Dean

Human Science and Services: Kees De Groot, EDC; Nancy Kelley, Assistant Dean

Nursing: Pat Stout, NUR

Pharmacy: Denise Gorenski, Coordinator Pharmacy Students;  Ron Jordan, Dean

Student Affairs: Sharon Forleo, Associate Director, SPTD; Jason Piña, Assistant Vice President

University College: Linda Lyons, Assistant Dean; Jayne Richmond, Dean, Co-Chair

University Libraries: Jim Kinnie, LIB, Teaching Effectiveness Committee  

Undergraduate Student members: Chris Caisse; Brenden Cologna; Chris Knight; Alex Roy

 

JOINT AD HOC COMMITTEE ON ONLINE AND DISTANCE LEARNING

Jose Amador, NRS
Laura Beauvais, Vice Provost for Faculty Affairs
Bjorn Carlsson, CBA
Gale Eaton, LSC
Mark Higgins, Dean, College of Business Administration
Joanne Mundorf, COM
Dave Porter, Information and Technology Services

Brett Rutherford, Coordinator Distance Learning Programs, AFSCCE
Kathleen Torrens, COM, Interim Coordinator, Online Teaching and Learning

STANDING COMMITTEES THAT MAKE RECOMMENDATIONS TO THE FACULTY SENATE

 

GRADUATE COUNCIL

Terry Deeney, EDC, (2013) HSS Representative)

Larry Englander, PLS, (2012) Graduate School At-large Representative

Graham Forrester, NRS, (2012) CELS Representative

Brian Gallagher, Library (2014) Library Representative

Mayrai Gindy (Spring only in 2011-12), CVE (2013)

Keith Killingbeck, Biological Sciences/Graduate School

Mustafa Kulenovic, MTH, (2012) A&S At-large Representative)

Naomi Mandel, English (2012) A&S Humanities Representative

Scott Martin, Psychology (2012) Graduate Student Association President

Kevin McClure, COM, (2014) Graduate School At-large

Gerhard Muller, Physics (2013) A&S Natural Sciences Representative

Megan O’Brien, Biological and Environmental Sciences (2012) At-large Student Representative

Henry Oppenheimer, BUS (2013) Business Representative

Rebecca Robinson, Oceanography (2012) GSO Representative David Rowley, PHP (2013) Pharmacy Representative Gary Stoner, PSY (2013) A&S Social Sciences Representative

Mary Sullivan, NUR (2012) Nursing Representative

Nasser Zawia, Pharmacy/Graduate School, Chair

(2012) GSA-as yet to be chosen Student Representative

(2012) GSA- as yet to be chosen Student Representative

 

BOARDS, COUNCILS AND COMMITTEES

TO WHICH THE SENATE PROPOSES OR MAKES APPOINTMENTS

ACADEMIC PROGRAM REVIEW COMMITTEE

*Marilyn Barbour, PHP

Laura Beauvais, Vice Provost, Provost's appointee

Ronald Jordan, Dean, Pharmacy, Provost's appointee

Dana Kovarsky, CMD

Paula McGlasson, THE

Scott McWilliams, NRS

Henry Schwarzbach, BUS

David Smith, OCG

Leon Thiem, CVE

ADMISSIONS ADVISORY COMMITTEE

Wayne Lee, CVE, (13)

Hilary Leonard, CBA, (13)

Celia MacDonnell, PHP, (12), Chair

Libby Miles, WRT, (13)

Andree Rathemacher, LIB, (13)

Natacha Thomas, CVE, (12)

Dean Libutti, Vice Provost for Enrollment Management

Jayne Richmond, Dean of University College and Special Academic Programs

Kathryn Quina, Associate Dean, Feinstein College of Continuing Education

Gerald Williams, Representative of the Talent Development Program

Cynthia Bonn, Dean of Admission, ex officio

Undergraduate student

ALUMNI ASSOCIATION EXECUTIVE BOARD

Andrea Yates, ENG, (12)

ATHLETICS ADVISORY BOARD

Denise Coppa, NUR, (12)

Emily Clapham, KIN, (13), Faculty Senate appointee

Yvette Harps-Logan, TMD, (13), Faculty Senate appointee

Arthur Mead, ECN, (13) Faculty Senate appointee

Barbara Luebke, JOR, President’s appointee (12), Chair

 

COMPETITIVE GRANTS ADVISORY COMMITTEE

Laura Beauvais, Vice Provost for Faculty Affairs

*Katherine Branch, HDF (14), Faculty Senate appointee

Steven Irvine, BIO, (13), Faculty Senate appointee

Norma Owens, PHP, (12), Provost's appointee

Andrea Rusnock, HIS, (13), Provost's appointee

Provost's appointee (14)

Richard Vaccaro, ELE, (12), Faculty Senate appointee

Donald DeHayes, Provost, Chair

Sheila Black Grubman, Coordinator, Faculty Senate

HONORARY DEGREES COMMITTEE

Michael Vocino, (12)

Ann Danis, MUS, (13)

Bahram Nassersharif, MCE, (13)

INTELLECTUAL PROPERTY (IPC)

Jimmie Oxley, CHM, (14), Faculty Senate appointee

Jan Northby, PHY, (12), Faculty Senate appointee

Otto Gregory, CHE, (13) Faculty Senate appointee

Mark Wood, Chair, Council for Research

JOINT CLASSROOM STEERING COMMITTEE (JCSC)

Enrollment Services: Dean Libutti, Ken Sisson

Instructional Technology: David Porter, Janie Palm

Space Planning: Ryan Carrillo

Business Services: Vern Wyman

Facilities: Jerry Sidio

University Architect: Tom Frisbee-Fulton

President's appointee: Ann Morrissey, Chair

Provost's appointee: Robert Bullock

Peter Paton, NRS (13) Department Chair, Faculty Senate

Michael Pennell, WRT, (12) Faculty Senate

Bahram Nassersharif, MCE, (14), Faculty Senate

 

JOINT COMMITTEE ON ACADEMIC PLANNING (JCAP)

Peter Alfonso, Vice President, Research and Economic Development

Chair, Academic Program Review Committee

*Marilyn Barbour, Faculty Senate Executive Committee

Robert Beagle, Vice President, University Advancement

Laura Beauvais, Interim Vice Provost for Faculty Affairs

Chris Caisse, Student Senate representative

Donald DeHayes, Provost and Vice President, Academic Affairs, Chair

*Michael Honhart, History, Faculty Senate Executive Committee

*Peter Larsen, Vice Chairperson Faculty Senate, Vice Chair

*Valerie Maier-Speredelozzi, Chair, University College and General Education Committee

Scott Martin, President, Graduate Student Association

W. Lynn McKinney, Dean appointed by the Provost

Ann Morrissey, Special Assistant to the Provost for Academic Planning

Norbert Mundorf, Chair, Curricular Affairs Committee

Jason Pina, Dean of Students and Assistant Vice President, Student Affairs

Kathryn Quina, Associate Dean, College of Continuing Education

*Michael Rice, Faculty Senate Executive Committee

Vern Wyman, Associate Vice President, Administration

Nasser Zawia, Dean of the Graduate School

 

LEARNING OUTCOMES ASSESSMENT OVERSIGHT COMMITTEE (LOOC)

Damon Rarick, LAN, (12), Arts and Sciences 

Libby Miles, WRT, (14), Arts and Sciences

John Stevenson, PSY, (13), Arts and Sciences, UCGE SAGE representative

Deborah Rosen, (13), Business Administration

Anne Hubbard, BGS, (13), College of Continuing Education

Anne Veeger, GEO, (12), College of the Environment and Life Sciences

Mercedes Rivero-Hudec, (14), College of Engineering

Mary MacDonald, LIB, CAC Representative

Carolyn Hames, (12), Nursing

Marilyn Barbour, PHP, (13), Pharmacy, Chair

Joanna Burkhardt, (14), University Libraries

David Smith, (12), Graduate School of Oceanography

Jayne Richmond, University College representative

Mark Higgins, Dean, Business Administration

Chip Yensan, Assistant Vice President, Student Affairs representative

Gary Boden, OIR representative

Bette Erickson, IDP representative

Laura Beauvais, Vice Provost for Faculty Affairs, Provost designee

Eileen Finan, Student Learning, Outcomes Assessment, and Accreditation

Lori Ciccomascolo, representative of the College of Human Science and Services, Teaching Effectiveness Committee and Graduate Council

Student from Feinstein CCE

Undergraduate student

Graduate student

MEMORIAL UNION ADVISORY COMMITTEE

Carol Betensky, ENG, (12)

 

PRESIDENT'S COMMISSION ON THE STATUS OF WOMEN

Faye Boudreaux-Bartels, ELE, (13)

SPACE ENHANCEMENT, DESIGN, AND ALLOCATION COMMITTEE (SEDA)

Martin Bide, TMD, (12)

*Bridget Buxton, HIS, (14)

 

STRATEGIC BUDGET AND PLANNING COUNCIL (SBPC)

Donald DeHayes, Provost and Vice President for Academic Affairs, Chair

Robert Weygand, Vice President, Administration and Finance, Vice Chair

Peter Alfonso, Vice President, Research & Economic Development 

Abu Bakr, Executive Assistant to the President & Director of Planning Services

Robert Beagle, Vice President, University Advancement

David Coates, President, URI Student Senate

Thorr Bjorn, Director of Athletics

Faye Boudreaux-Bartels, Professor of Electrical, Computer & Biomedical Engineering

Winnie Brownell, Dean, College of Arts & Sciences

Tom Dougan, Vice President for Student Affairs

Nancy Eaton, Professor of Mathematics and Chair, URI Faculty Senate

Cheryl Foster, Professor of Philosophy

Jeff Johnson, Academic Advisor, ASF College of Continuing Education

Ron Jordan, Dean, College of Pharmacy

Ken Kermes

Scott Martin, President, Graduate Student Association

*Trish Morokoff, Professor of Psychology

Ray Wright, Dean College of Engineering

Staffing and Advisory to the Committee:

Ann Morrissey, Special Assistant to the Provost for Academic Planning

Linda Barrett, Director, Budget & Financial Planning

President, URI Foundation

STUDENT RIGHTS AND RESPONSIBILITIES COMMITTEE (SR&R)

Jim Agostinucci, PHT, (13)

Michael A. Cerbo II, LIB, (12)

Godi Fischer, ELE, (12)

Bridget Ruemmele, PLS, (13)

 UNIVERSITY APPEALS BOARD

Amanda Izenstark, LIB, (12)

*Nathaniel Mitkowski, PLS, (13)

 

UNIVERSITY JUDICIAL BOARD

Jill Doerner, SOC (12)

Graham Forrester, NRS, (12)

*Hilary Leonard, CBA, (13)

Adam Roth, COM, (12)

Bridget Ruemmele, PLS, (13)